Har du allerede et 4-timers førstehjælpsbevis? Så har du nu muligheden for at opgradere det til 12-timers beviset “Førstehjælp på erhvervsuddannelserne”* – samlet på én effektiv dag og helt gratis.
Krav: Du skal have et gyldigt 4-timers førstehjælpsbevis for at deltage.
*12- timers beviset “Førstehjælp på erhvervsuddannelserne” svarer til 12-timers beviset “Førstehjælp ved særligt ansvar” bare med en ekstra bonus i forhold til fremtidig job og uddannelser.
*Beviset skal være udstedt efter Dansk Førstehjælpsråds retningslinjer og må ikke være ældre end 2 år ved opstart af første modul. Vi indhenter førstehjælpsbeviset inden uddannelsens start og skal have det senest mandag den 6. april. Når du har tilmeldt sig uddannelsen, sender vi et sikkert link, som beviset skal uploades via. Beviset skal indeholde dit fulde CPR-nummer.
Vær opmærksom på, at vi kun godtager Dansk Førstehjælpsråds kursusbeviser.
Når du har gennemført kurset, får du udstedt 12-timers førstehjælpsbeviset “Førstehjælp på erhvervsuddannelserne”.
12-timers beviset indeholder følgende:
Kurset afholdes henover én dag
Adresse: Åsumvej 35, 5240 Odense NØ (Beredskab Fyn).
Pladserne fordeles efter tilmeldingsfristen den 15. juni.
Skal du med på GUI-efterårsholdet, så er du sikret en plads på førstehjælpskurset.
De unge kan selv ansøge om en plads på kurset ved at udfylde tilmeldingsformularen. Herefter kontakter vi korpsets tovholder, som skal bekræfte eller afvise ansøgningen.
Som tovholder eller instruktør har du også mulighed for at foretage tilmeldingen på den unges vegne.
OBS! Vær opmærksom på, at vi ikke dækker dine transportudgifter til og fra uddannelsen
Tilmeldingsfrist den 15. juni
Ved for få tilmeldinger kan kurset blive aflyst.
Læs vores Privatlivspolitik, der beskriver, hvordan vi behandler og opbevarer oplysninger.
Udfyld formularen nedenfor, for at tilmelde dig vores nyhedsbrev, så du kan blive informeret om udviklingen hos Unge I Beredskabet