UngBeredskabsfagligLeder

skal du med

Spørgsmålstegn1

Er du uddannet brandkadet og UngLeder? Og vil du gerne lære mere om, hvordan holdlederen og indsatslederen holder hovedet koldt og udfører ledelse i pressede situationer ved mindre, større og komplicerede hændelser? Så skal du med på UngBeredskabsfagligLeder uddannelsen.

Praktisk info

information

Se med her

Video

Video fra øvelse på uddannelsen:

Filmet og klippet af Nicklas P. Hintze, deltager på uddannelsen fra Egedal Ungdomsbrandvæsen, Frederiksborg Brand & Redning

Krav

Krav

Om uddannelsen

om uddannnelsen 2

Vil du prøve kræfter med ledelse i beredskabet?

Få indblik i rollen som holdleder og indsatsleder, og lær at bevare overblikket, når kaos opstår. Du arbejder med store og langvarige hændelser og løser opgaver sammen med andre brandkadetter gennem cases, rollespil og planspil.

Du bliver udfordret og skal være klar til at håndtere pressede situationer. Undervejs skal du bestå prøver for at fortsætte til næste weekend. På tredje og sidste weekend skal du gennemføre en afsluttende prøve for at få dit nye mærke og uddannelsesbevis.

Undervisningen varetages af frivillige instruktører.

det opnår du

om uddannelsen1

Dato

kalender orange

Uddannelsen foregår henover tre weekender i 2027:

  • 5. – 7. februar
  • 5. – 7. marts
  • 9. – 11. april

Du skal deltage alle tre weekender.

Under uddannelsen vil der både være undervisning og fagligt indhold på programmet, men der bliver også tid til hygge med de andre brandkadetter.

tid og sted

sted

Uddannelsen afholdes ved Frederiksborg Brand & Redning.

Adresse:

 

Mere info følger. 

tilmelding

tilmeld

Tilmeldingen er åben. 

Selvom du er tilmeldt, så kan vi ikke love dig en plads, da der kun er et begrænset antal pladser på holdet. Efter tilmeldingsfristen får du besked på, om du har fået en plads på uddannelsen eller ej.

Frist

deadline2

Tilmeldingsfrist den 1. december.

Ved for få tilmeldinger kan uddannelsen blive aflyst. 

Læs vores Privatlivspolitik, der beskriver, hvordan vi behandler og opbevarer oplysninger.

Transportrefusion

Vi dækker dine tog- og busbilletter med op til 200 kr. pr. weekend.

Transportrefusionen vil blive udbetalt ca. 14 dage efter uddannelsen er afholdt. 

Upload oplysningerne senest 7 dage efter at billetten er brugt.  

Klik på knappen for at uploade kontooplysninger og billetter. 

Kære instruktør

Sådan kan du bruge den unges nye kompetencer hjemmet i eget korps efter uddannelsen. Læs og download kompetencebeskrivelsen her:

Tidligere UngBeredskabsfagligLeder uddannelser
noun-camera-4840571-FF914D
Hold dig opdateret

Tilmeld dig nyhedsbrevet

Udfyld formularen nedenfor, for at tilmelde dig vores nyhedsbrev, så du kan blive informeret om udviklingen hos Unge I Beredskabet